Răspuns :
a + b + c = 740
a - x = 115 => a = x + 115
b - x = 120 => b = x + 120
c - x = 124 => c = x + 124
x + 115+ x + 120 + x + 124 = 740
3x + 359 = 740
3x = 381
x = 127
a = 127 + 115 = 242
b = 127 + 120 = 247
c = 127 + 124 = 251
Explicație pas cu pas:
a+b+c=740
115+120+124=359
740-359=381
381÷3=127
127 este numărul adaugat
a=115+127=242
b=120+127=247
c=124+127=251
Proba:
242+247+251=740
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!