Răspuns :
12 kg p ...... 14 kg b ...... 158 lei /×2
8 kg p ........ 11 kg b ..... 117 lei /×3
_______________________
24 kg p ..... 28 kg b ....... 316 lei
24 kg p ..... 33 kg b ...... 351 lei
_________________________
33-28=5 kg banane ( in plus )
351-316=35 lei
35:5=7 lei ( costă 1 kg de banane )
7×28=196 lei ( costă 28 kg de banane )
316-196=120 lei ( costă 24 kg de portocale )
120:24=5 lei ( costă 1 kg de portocale )
5×10+7×12=50+84= 134 lei ( va plăti grădinița pt 10 kg de portocale și 12 kg de banane )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!