Răspuns :
Răspuns:
3 lei si 80 bani
Explicație pas cu pas:
suma de bani cand costa diferit=80*2+120*5=160+600+760
cand merele sunt amestecate vor fi 80+120=200kg
pentru a obtine aceeasi suma trebuie sa le vanda cu 760:200=3,80 lei
Răspuns:
daca ar vinde 80 kg cu 2lei ar obtine 160 lei
daca ar vinde 120kg cu 5 lei ar obtine 600
avem 200kg mere
trebuie sa obtinem 760
760:200=3,80(3lei si 80 de bani pe kg)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!