👤

5 kg de roșii costă cu 16 RON mai mult decât 3 kg de roșii Cât costă 8 kg de roșii ​

Răspuns :

Răspuns:

5kg roșii =3 kg roșii +16

5kg - 3kg =16

2kg =16

1kg =16 :2 =8lei

8×8=64 lei costă 8kg roșii

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari