Răspuns :
Răspuns:
300g=0,3kg
0,3 kg.....1,2 lei
1kg.............x
-----------------------
x=1·1,2:0,3=4 lei costa o paine de un kg
1kg=1000g( transformam in aceeași unitate de masura)
300g........1,2lei
1000g.......x lei
_________________
(Sunt măsuri direct proporționale), deci :
300/1000=1,2/x =>
(Regula de 3 simpla)
300•x=1000•1,2
300•x=1200
x=1200:300
x=4 lei
R: 4 lei
Aceasta este o rezolvare la nivel de clasa a 6-a
300g........1,2lei
1000g.......x lei
_________________
(Sunt măsuri direct proporționale), deci :
300/1000=1,2/x =>
(Regula de 3 simpla)
300•x=1000•1,2
300•x=1200
x=1200:300
x=4 lei
R: 4 lei
Aceasta este o rezolvare la nivel de clasa a 6-a
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!