Răspuns :
Răspuns:
1lalea costa 12 lei iar 1 fezii costa 5 lei
Explicație pas cu pas:
5lalele si 6 fezii costa 56 lei
4lalele si 3fezii costa 46 lei
______________________
1lalea si 3 frezii costa 10 lei
4lalele si 3frezii costa 46 lei
1lalea si 3 frezii costa 10 lei
______________________
3lalele costa 36 lei
36:3=12
1lalea costa 12 lei
iar frezii costa 5 lei
Răspuns:
4 lalele.....3 frezii.....36 lei/×2
5 lalele.....6 frezii.....50 lei
_______________________
8 lalele.....6 frezii.....54 lei
5 lalele.....6 frezii.....54 lei
4 lalele.....3 frezii.....36 lei
Explicație pas cu pas:
36 lei - 4×6 lei=36 lei-24 lei=12 lei
36 lei-30 lei=6 lei
1 lalea= 6 lei (costa o lalea)
10 lei-6 lei=4 lei (costa o frezie)
PLS DĂ-MI COROANA,M-AM CHINUIT :-(
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!