Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Problema 1
Folosesc metoda mersului invers, cu reprezentare grafică
Reprezint suma Sarei prin 4 segmente ( sferturi):
l--------l--------l--------l--------l → suma Sarei ( 4 sferturi )
[_legume__][___][_27_]
l--------l--------l → jumătate din bani a plătit pentru legume ( 2/4)
l--------l--------l → restul ( jumătate sau două sferturi din suma iniţială)
l///////l → un sfert din suma iniţială a plătit pentru fructe
l--------l → suma rămasă ( un sfert din suma iniţială)
27 lei → reprezintă un sfert din suma iniţială
4 × 27 lei = 108 lei suma iniţială a Sarei
108 lei : 2 = 54 lei a plătit pentru legume
108 lei : 4 = 27 lei a plătit pentru fructe
===========================================================
Problema 2
Folosesc metoda falsei ipoteze
Presupunem că Mihai a cumpărat 20 de caiete de matematică la preţul de 3 lei:
20 × 3 = 60 lei → suma obţinută prin presupunere ( falsă )
74 lei - 60 lei = 14 lei → diferenţa dintre suma reală şi cea falsă
5 lei - 3 lei = 2 lei → diferenţa de preţ
14 lei : 2 lei = 7 caiete de matematică la preţul de 5 lei
20 - 7 = 13 caiete de matematică la preţul de 3 lei
Verific:
13 × 3 lei + 7 × 5 lei = 39 lei + 35 lei = 74 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!