👤

Mara cumpără de la piata 2 kg portocale si 3 kg mere pe care plătește 19 lei . Stiind ca pe mere a dat cu 1 leu mai putin decat pe portocale, sa se afle cat costa kg de mere si kg de portocale ​

Răspuns :

Răspuns:

5 lei / kg de portocale

3 lei / kg

Explicație pas cu pas:

19-1 =18

18 :2=9 lei a dat pe mere

9+1=10 lei a dat pe portocale

----------------------

10 : 2 =5 lei / kg de portocale

9 : 3 = 3 lei / kg

succes !!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari