Răspuns :
5 kg vișine .... 8 kg capșuni ..... 136 lei /×2
7 kg visine ..... 16 kg capșuni .... 248 lei.
_________________________________
10 kg v ...... 16 kg c ...... 272 lei
7 kg v ....... 16 kg c. ....... 248 lei
_________________________
10-7=3 kg visine ( in plus )
272-248=24 lei
24:3=8 lei ( costă 1 kg de vișine )
8×10=80 lei ( costă 10 kg vișine )
272-80=192 lei ( costă 16 kg de capșuni )
192:16=12 lei ( costă 1 kg de capșuni )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!