👤



Rezolvati-mi si mie aceasta problema.




Miruna a cumpărat 4 kg de zmeură și 3 kg de mure plătind pentru toate 59 RON.Inna a cumpărat din același loc 2 kg de zmeură și 5 Kg de zmeură plătind 61 RON. Cât costă 1 Kg de mure si cât costă 1 Kg de zmeură ?​


Răspuns :

4kg zmeura ......3kg mure......59ron
2kg zmeura........5kg mure......61ron/x2

4kg zmeura........10kg mure.....122lei
10kg-3kg=7kg
122-59=63ron(7kg mure).
63:7=9ron(1kg mure)
9x3=27
59-27=32
32:4=8ron(1kg zmeura)