👤

Se știe că aș putea cumpără 4 kg de cartofi cu 12 lei și 3 kgde ceapă cu aceeași sumă.Mama cumpără 3 kg de cartofi și 2 kg de ceapă.Câți lei a plătit?

Răspuns :

Răspuns:

17 lei

Explicație pas cu pas:

4x=12 lei    x=3lei kg cartofi

3y=12 lei    y=4 lei kg de ceapa

Câți lei a plătit mama?

mama: 3×3+2×4=9+8=17 lei

Răspuns:

17 lei

Explicație pas cu pas:

un kg de cartofi : 12 : 4 = 3 lei

un kg de ceapă: 12 : 3 = 4 lei

3×3=9

4×2=8

9+8=17

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari