Răspuns :
3 b ...... 10 f ..... 515 ron
3 b ...... 4 f ....... 287 ron
___________________
10-4=6 fuste ( in plus )
515-287=228 lei
228:6=38 lei ( costă o fustă )
38×10=380 lei ( costă 10 fuste )
515-380=135 lei ( costă 3 bluze )
135:3=45 lei ( costă o bluză )
Răspuns:
38,43
Explicație pas cu pas:
3b.........10f.........515 lei
3b.........4f............287lei
6f.........228lei
228lei÷6f=38 o fustă
287lei-38×4f=135 costă3 blauze
135lei÷3=43lei obluză
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!