Răspuns :
Răspuns: 15 kg de mere
Explicație pas cu pas:
- Regula de trei simpla
5 kg de mere ......... 19 lei
x kg de mere ......... 57 lei
____________________
x = ( 5 × 57 ) / 19 = 5 × 3 = 15 kg de mere se pot cumpara cu 57 de lei
____________________________________________________
- Reducere la unitate
19 : 5 = 3,8 lei costa un kg de mere
57 : 3,8 = 57 × 10/38 = 570/38 = 15 kg de mere se pot cumpara cu 57 de lei
19:5=3,8
57:3=18
Explicație pas cu pas:
Mai întâi punem întrebarea.Cați lei costă un kg de mere ?
19:5=3 lei ,8 bani
Punem celelaltă întrebare. Câte kg de mere se pot cumpăra cu 57 lei ?
57 de lei : 3 lei ,8 bani să vedem câte kg de mere se pot cumpăra.
57:3=18 kg de mere se pot cumpăra cu cei 57 de lei avuți.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!