👤

Sase kilograme de banane costa 37,5lei.cat vor costa patru kilograme de banane. Va rog ajutati-ma

Răspuns :

Răspuns:

25 lei

Explicație pas cu pas:

6kg..........................37,5 lei

4kg...........................x                                 x=4×37,5/6=25 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari