👤

Cine ma ajuta dau ori ce jur va rogggg mai am putin timp

Cine Ma Ajuta Dau Ori Ce Jur Va Rogggg Mai Am Putin Timp class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2,5 kg mere .............2 kg portocale ..................21,50 lei  (x 2)

5 kg mere .............1,5 kg portocale ..................26,75 lei

________

5 kg mere .............4 kg portocale ..................43 lei

5 kg mere .............1,5 kg portocale ..................26,75 lei

                          4 - 1,5 = 2,5 kg portocale ...........43 - 26,75 = 16,25 lei

                             1 kg portocale .......................16,25 : 2,5 = 6,50 lei

--------------

2,5 kg mere ............21,50 - 2 x 6,50 = 21,50 - 13 = 8,50 lei

1 kg mere ....................8,50 : 2,5 = 3,40 lei

Răspuns:

3,4lei      13lei

Explicație pas cu pas:

2,5kg mere+2kg port=21,5lei    inmultim totul cu 2

5kg mere+4kg portocale=43lei

43lei-26,75lei=16,25lei(2,5kg portocale)

16,25:2,5=6,5lei(1kg portocale)

2*6,5=13lei(a-II-a intrebare)

21,5lei-13lei=8,5lei(2,5kg mere)

8,5lei:2,5=3,4lei(1kg mere  I-a intrebare)

Mult succes:)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari