👤

1. Pentru 15 kg de mere si portocale Mihai plateste 61,5 lei. Daca 1 kg de mere costa 2,7 lei iar 1 kg de portocale costa 6,2 lei, aflati cate kg de mere a luat Mihai.​

Răspuns :

Metoda falsei ipoteze

Presupunem că s-au cumpărat 15 kg de mere

15 ×2,7 =40,5 lei

61,5 - 40,5 =21 lei ce reprezinta diferența de sumă dintre cea reală și cea falsă

6,2 - 2,7 =3,5 lei ce reprezinta diferența de preț dintre portocale și mere

21 :3,5 =6 kg de portocale

15 - 6 =9 kg de mere

Verificare

9 ×2,7 +6 ×6,2 =24,3 +37,2 =61,5lei

Răspuns :9 kg mere, 6 kg portocale

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea AUGUSTINDEVIAN
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari