Răspuns :
ms = 150 g , c% = 49%
din c% = mdx100/ms
=> md = msxc%/100
=> 150x49/100 = 73,5 g H2SO4
ms = 250 g , c% = 20%
din c% => md = 250x20/100 = 50 g NaOH
la amestecare avem reactie chimica.... si este posibil ca unul dintre reactanti este in exces si se va gasi in exces...
50 g 73,5 g
2NaOH + H2SO4 --> Na2SO4 + H2O
2x40 98
pt. 50/2x40 = 0,625
pt. 73,5/98 = 0,75
=> acidul sulfuric este in exces si se va gasi si in solutia finala
fata de NaOH vom face calculele
50 g m g n g a g
2NaOH + H2SO4 --> Na2SO4 + H2O
2x40 98 142 18
=> m = 61,25 g H2SO4
=> n = 88,75 g Na2SO4
=> a = 11,25 g H2O formata
m.apa.totala = m.apa.NaOH + m.apa.H2SO4 + a
m.apa.NaOH = 250-50 = 200 g
m.apa.H2SO4 = 150 - 73,5 = 76,5 g
=> m.apa.total = 200+73,5+11,25 = 284,75 g
=>
m.H2SO4.exces = 73,5-61,25 = 12,25 g
=>
ms = 12,25+88,75 + 284,75 = 385,75 g
%H2SO4.exces = 12,25x100/385,75 = 3,18%
%Na2SO4 = 88,75x100/385,75 = 23%
%H2O = 284,75x100/385,75 = 73,82%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!