Răspuns :
A)200:2=100(50%)
200+100=300
C)75% din 80 m=75/100•80 m=75•80/100=6000/100=60(75%)
80+60=120 m
E)3% din 10.000=3/100•10.000=3•10.000/100=30.000/100=300(3%)
10.000+300=10.300
G)0,1% din 1 m=0,1/100•1=0,1•1/100=0,1/100=0,001(0,1%)
1 m+0,001 m=1,001
B)25% din 160=25/100•160=25•160/100=4000/100=40(25%)
160-40=120
D)40% din 120=40/100•120=40•120/100=4800/100=48(40%)
120-40=80 cm
F)8% din 15.000=8/100•15.000=8•15.000/100=120.000/100=1200(8%)
15.000-1200=13.800
H)0,5% din 21=0,5/100•21=0,5•21/100=10,5/100=0,105(0,5%)
21-0,105=20,895
Sper ca te-am ajutat și sper sa fie corect!Mult succes la școala și sa ai parte numai de bine!
200+100=300
C)75% din 80 m=75/100•80 m=75•80/100=6000/100=60(75%)
80+60=120 m
E)3% din 10.000=3/100•10.000=3•10.000/100=30.000/100=300(3%)
10.000+300=10.300
G)0,1% din 1 m=0,1/100•1=0,1•1/100=0,1/100=0,001(0,1%)
1 m+0,001 m=1,001
B)25% din 160=25/100•160=25•160/100=4000/100=40(25%)
160-40=120
D)40% din 120=40/100•120=40•120/100=4800/100=48(40%)
120-40=80 cm
F)8% din 15.000=8/100•15.000=8•15.000/100=120.000/100=1200(8%)
15.000-1200=13.800
H)0,5% din 21=0,5/100•21=0,5•21/100=10,5/100=0,105(0,5%)
21-0,105=20,895
Sper ca te-am ajutat și sper sa fie corect!Mult succes la școala și sa ai parte numai de bine!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!