O moara prelucreaza 200t de grau pt a obtine faina.La prelucrare se pierde 20% din cantitatea de grau.Graul se achizitioneaza cu pretul de 3000 lei/kg.
a)Cate kg de faina se obtin din graul prelucrat?
b)Care este costul de fabricatie al unui kg de faina,daca pretul graului reprezinta 60% din costul fainii?
c)Cu ce pret se va vinde un kg de faina ,daca procentul de tva este 19%?
d)Ce profit obtine moara daca vinde faina cu 6000lei/kg.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!