Va rogg frumos din suflet

Răspuns:
28
Explicație pas cu pas:
5kg mere.........20lei
7 kg mere...........x lei
1.Cât costă un kg de mere?
20:5=4 lei
2.Cât costă 7 kg de mere?
7×4=28 lei