👤

5 kg de mere costa 45 lei cât vor costa 3 kg de mere

Răspuns :

45:5=9 lei ( costă 1 kg de mere )

9×3=27 lei ( 3 kg de mere )

Răspuns:

27lei

Explicație pas cu pas:

45÷5=9(lei)

9×3=27(lei)

Răspuns 3kg de mere 27,de lei