Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
notam pretul unui kg de mere cu N si de pere cu P
2xM+3xP=25,50 lei
2xM+4xP=31 lei Deoarece numarul de kilograme de mere este acelasi in ambele relatii, inseamna ca diferenta de pret dintre 31 lei si 25,50 lei este data de diferenta dintre kilogramele de pere cumparate in cele doua situatii
4kg-3kg=1kg
31 lei-25,5 lei=5,50 lei
Rezulta ca 1 kg pere costa 5,50 lei
Pentru verificare, aflam cat costa si un kg de mere:
2M+3P=25,5 lei
2M+3x5,50=25,50 ; 2M+16,50=25,50; 2M=25,50-16,50=9 lei, M=9:3=3 lei
introducem datele in relatia:
2xM+4xP=31 lei
2x3+4x5,50=6+22=31 lei adevarat
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!