👤

. 3 kg de mere costă 15 lei. Cît costă 1 kg de mere?
. 1 m de cablu electric costă 9 lei. Cît costă 6 m de cablu?
. Cîti litri de lapte la preţul de 7 lei se pot cumpăra cu 49 lei?​


Răspuns :

Răspuns:

15÷3 = 5

9×6= 54

49÷ 7 = 7 Daca nu ai învățat împărțirea și înmulțirea ,faci cu adunare și scădere repetată