👤

DAU COROANA, STELE
Opt kilograme de pere costă 80 de lei. Cât costă 5 kilograme de pere de aceeași calitate?


Răspuns :

Răspuns:

Cât costă un kilogram de pere?

80 lei : 8 = 10 lei

Cât costă 5 kilograme de pere?

10 lei ⋅ 5 = 50 lei