👤

Dacă cinci kilograme de pere costa 15 lei atunci patru kilograme de pere de același fel costă........lei ( Multumesc pentru ajutor )

Răspuns :

15:5=3 lei ( costa 1 kg de pere )

3×4=12 lei ( costă 4 kg )

5 kg..............15 lei

4 kg...............x lei

x=4 ori 15, totul supra 5

x=4 ori 3, am simplificat 15 cu 5

x=12 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari