Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
caiete + carte = cat a cheltuit
caiete + 70 lei = 200 lei - 50 lei
caiete + 70 lei = 150 lei
caiete = 150 lei - 70 lei = 80 lei
20 caiete ........80 lei
1 caiet ...............? lei
80 lei : 20 = 4 lei un caiet
SCHEMĂ:
1 caiet ... ? lei
20 caiete ... ? lei
o carte ... 70 lei
în total ... ?. a plătit 200 lei rest 50 lei
REZOLVARE:
1) aflăm cât a cheltuit Laura în total
200-50=150(lei)
2) aflăm cât costă caietele în total
150-70=80(lei)
3) aflăm care este prețul unui caiet
80:20=4(lei)
RĂSPUNS:
4 lei-prețul unui caiet
80 lei- costul a 20 de caiete
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!