Răspuns :
Răspuns:
pret stilou 13.5 lei
b=stilou;
a=pix;
Explicație pas cu pas:
b=3a;
b+a=18;
3a+a=18;
4a=18;
a=4.5;
b=3*4.5;
b=13.5;
Explicație pas cu pas:
cu banii de un stilou se pot cumpara 3 pixuri inseamna ca un stilou costa cat 3 pixuri : s=3*p
s + p = 18 lei
3*p + p = 18
4*p = 18
s= 18 lei :4 = 4,50 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!