Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1)
Regula de trei simplă
14 m de stofă ........ 504 lei
5 m de stofă ........ x lei
-------------------------------------
x = ( 5 × 504 ) : 14 = 5 × 36 = 180 lei costă 5 m de stofă de acelaşi fel
==============================================================
2)
37 kg de caise ................... 111 lei
y kg de caise ................... 87 lei
-----------------------------------------------
y = ( 87 × 37) : 111 = 87 : 3 = 29 kg de caise se pot cumpăra cu 87 de lei
Sau prin reducere la unitate
111 lei : 37 = 3 lei costă un kg de caise
87 lei : 3 lei = 29 kg de caise se pot cumpăra cu 87 de lei
========================================================
3.
8 tractoare .................... 6 zile
6 tractoare ................... x zile
------------------------------------------
Sunt mărimi invers proporţionale: se micşorează numărul tractoarelor, se măreşte timpul de lucru:
8/6 = x/6
⇒ x = ( 8×6) : 6 = 8 zile ară acelaşi teren 6 tractoare
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1.
14m......................................504lei
5m.........................................x=504×5/14=36×5=180 lei
2.
37kg.............................................111 lei
y.....................................................87 lei
y=37×87/111=87/3=29kg caise
3.
8 tr.......................................6zile
6tr..........................................t=6×8/6=8 zile
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!