Răspuns :
[tex]\displaystyle\bf\\a)\\~~5m+6p=39~~\Big|\times(-2)\\10m+4p=46\\--------\\-10m-12p=-78\\\underline{10m+~~4p=46}\\~~~~~/~~~~~-8p=-32\\\\p=\frac{-32}{-8}\\\\\boxed{\bf p=4~lei/Kg~de~pere}\\\\10m+4p=46\\10m+4\times4=46\\10m=46-16\\10m=30\\\\m=\frac{30}{10}\\\\\boxed{\bf m=3~lei/Kg~de~mere}\\\\b)\\\frac{3}{4}\times100=0,75\times100=75\% \\\\\boxed{\bf m=75\%~din~p}\\\\c)\\5p+7m=5\times4+7\times3=20+21=41~Lei\\50-41=9\\\boxed{\bf Restul~este~de~9~Lei}[/tex]
Salutare!!!
Notăm cu :
m - prețul unui kilogram de mere
p - prețul unui kilogram de pere
a)
10m + 4p = 46 lei (relația 1)
5m + 6p = 39 lei |•2 (înmulțesc toată relația cu 2)
10m + 12p = 78 lei (relația 2)
→→ Vom scădea cele două relații (2) - (1) și vom avea:
10m + 12p = 78
10m + 4p = 46
10m - 10m + 12p - 6p = 78 - 46
8p = 32 |:8 (împărțim toată relația cu 8)
p = 4 lei un kilogram de pere
5m + 4•6 = 39
5m + 24 = 39
5m = 39 - 24
5m = 15 |:5 (împărțim toată relația cu 5)
m = 3 lei kilogramul de mere
Răspuns: 4 lei un kilogram de pere
3 lei kilogramul de mere
b)
Notam cu x cât la sută reprezinta prețul unui kilogram de mere în prețul unui kilogram de pere
Aplicăm regula de trei simplă
4 lei ........................100 %
3 lei ......................... x % ⇒ x = 3·100:4 ⇒ x = 75% reprezintă prețul unui kilogram de mere în prețul unui kilogram de pere
Răspuns: x = 75 % reprezintă prețul unui kilogram de mere în prețul unui kilogram de pere
c)
5 kg de pere = 5 · 4 = 20 lei da Irina pe pere
7 kg de mere = 7 · 3 = 21 lei da Irina pe mere
20 lei + 21 lei = 41 lei da Irina pe fructe
Ce rest primește Irina, dacă plătește cu o bancnotă de 50 lei ?
50 lei - 41 lei = 9 lei primește Irina rest
Răspuns: 9 primește Irina rest de la o bancnotă de 50 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!