Răspuns :
a)
Cât costă 1 Kg de morcovi ?
70:7 = 10 lei costă un kilogram de morcovi
Cât costă 12 kg de morcovi ?
12 kg • 12 lei = 120 lei costă 12 kg de morcovi
b)
Cât costă un kilogram de banane ?
110 : 5 = 22 lei costă un kilogram de banane
Cât costă 24 kg de banane ??
24 kg • 22 lei = 528 lei costă 24 kg de banane
c)
Cât costă 1 kg de orez ?
119 : 7 = 17 lei costă un kilogram de orez
Cât costă 18 kg de orez?
18 kg • 17 lei = 306 lei costă 18 kg de orez
d)
Cât costă 1 Kg de macaroane?
76 : 4 = 19 lei costă un kilogram de macaroane
Cât costă 21 kg de macaroane ?
21 kg • 19 lei = 399 lei costă 21 kg de macaroane
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!