👤

Cât costă:
a)12 kg de morcovi,dacă 7 kg costă 70 lei
b)24 kg de banane, dacă 5 kg costă 110 lei
c)18 kg de orez, dacă 7 kg costă 119 lei
d)21 kg de macaroane, dacă 4 kg costă 76 lei.
Plzzz,dau coroană


Răspuns :

a)

Cât costă 1 Kg de morcovi ?

70:7 = 10 lei costă un kilogram de morcovi

Cât costă 12 kg de morcovi ?

12 kg • 12 lei = 120 lei costă 12 kg de morcovi

b)

Cât costă un kilogram de banane ?

110 : 5 = 22 lei costă un kilogram de banane

Cât costă 24 kg de banane ??

24 kg • 22 lei = 528 lei costă 24 kg de banane

c)

Cât costă 1 kg de orez ?

119 : 7 = 17 lei costă un kilogram de orez

Cât costă 18 kg de orez?

18 kg • 17 lei = 306 lei costă 18 kg de orez

d)

Cât costă 1 Kg de macaroane?

76 : 4 = 19 lei costă un kilogram de macaroane

Cât costă 21 kg de macaroane ?

21 kg • 19 lei = 399 lei costă 21 kg de macaroane

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari