Răspuns :
Aplicăm metoda comparației cu două necunoscute
3kg struguri............5kg mandarine..........44lei /×2
5kg struguri..........10kg mandarine..........80lei
6kg struguri..........10kg mandarine..........88lei
5kg struguri..........10kg mandarine..........80lei (-)
1kg struguri.....................................................8lei
⇒ 1kg struguri = 8 lei
Din prima relație vom afla cât este 1kg mandarine
3×1 = 3 lei costă 3 kg struguri
44-3 = 41 lei costă 5 kg mandarine
41:5 = 8,2 lei costă 1 kg de mandarine
⇒ 1kg mandarine = 8,2 lei
Răspuns:
8 lei și 4 lei
Explicație pas cu pas:
3S + 5M = 44 |(×2)
5S + 10M = 80
---
6S + 10M = 88
5S + 10M = 80
---
6S - 5S = 88 - 80
S = 8
→ 1 kg de struguri costă 8 lei
5×8 + 10M = 80
10M = 80 - 40
10M = 40 => M = 4
→ 1 kg de mandarine costă 4 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!