👤

Buna! Ma puteti ajuta si pe mine cu acest exercitiu? Dau coroana! sper sa raspunda cineva cat mai repede

Buna Ma Puteti Ajuta Si Pe Mine Cu Acest Exercitiu Dau Coroana Sper Sa Raspunda Cineva Cat Mai Repede class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3 kg mere costa 3 x 2 lei = 6 lei

2 legaturi ridichi costa 2 x 2 lei = 4 lei

5 kg cartofi costa 5 x 2 lei = 10 lei

2 bucati ardei costa 2 x 3 lei = 6 lei

500 g capsuni costa 2 x 8 lei = 16 lei

In total 6 lei + 4 lei + 10 lei + 6 lei + 16 lei = 42 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari