Răspuns :
14). 9×4=36 lei ( costă 9 kg struguri )
87 ×4=348 lei ( costă 87 kg struguri )
15). 36:9=4 lei ( costă 1 kg de struguri )
4×18=72 lei ( costa 18 kg )
4×90= 360 lei ( costă 90 kg )
4×87=348 lei ( costă 87 kg )
16 ) C + M = 444 lei
M. |.....|.....|.....|
C. |......| } 444
444:4=111 lei ( are Cristi )
111×3=333 lei ( are Maria )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!