Răspuns :
Răspuns:
7×3=27 de lei da bunica pe cartofi.
5×2=10 lei da bunica pe ceapa
8×7=56lei da bunica pe ardei
total:27+10+56=93 de lei da bunica la piata pentru toate kegumele
1 kg cartofi = 3 lei
1 kg ceapă = 2 lei
1 kg ardei = 7 lei
7 kg cartofi =? lei
5 kg ceapa= ? lei
8 kg ardei = ? lei
Dacă un kilogram de cartofi costă 3 lei, cât vor costa 7 kg?
1 kg ........ 3 lei
7 kg ........ x lei
x= 7 × 3 =21 lei ( 7 kg cartofi)
Dacă un kilogram de ceapă costă 2 lei, cât vor costa 5 kg?
1 kg ....... 2 lei
5 kg ....... y lei
y= 5×2= 10 lei (5 kg ceapă)
Dacă un kilogram de ardei costa 7 lei, cât vor costa 8 kg?
1 kg....... 7 lei
8 kg....... z lei
z= 8×7= 56 lei
TOTAL:
7KG CARTOFI + 5 KG CEAPĂ + 8 KG ARDEI = ?
21 + 10 + 56 =87 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!