Răspuns :
Răspuns:
0,448L inseamna 0,02 moli de CO (0,448L / 22,4 L)
1,76g CO2 inseamna 0,04 moli de CO2 (1,76/ 44)
deci nr moli de atomi de C =0,02 +0,04 = 0,06
m C = 0,06 · 12 g = 0,72g C
1,62g H2O contine 1,62 /18 ·2 =0,18 g H
% C = 0,72/ 1,86 g = 38,70% C
% H = O,18/ 1,86 g = 9,67% H
oxigenul se determina prin difernta = 100 - 38,7 - 9,67 = 51,63% O
C : H : O = 38,7/12 : 9,67 / 1 : 51,63/ 16 = 3,22 : 9,67 : 3,22 = 1 : 3 : 1
cum trebuie 2 atomi de C ...atunci C2H6O2 adica 1,2 dihidroxi -etan sau glocol.
Explicație:
din CO2 si CO --> C
1 mol CO ........ 28g ....... 22,4 L ....... 12g C
0,448 L ...... x = 0,24g C
1 mol CO2 ........ 44g ........ 22,4 L ...... 12g C
1,76g ..................... y = 0,48g C
=> x+y = 0,24+0,48 = 0,72g C
din H2O --> H
18g H2O ........................ 2g H
1,62g H2O .................... z = 0,18g H
substanta organica contine 2 at C
1,86g subst. org. - 0,72g C - 0,18g H = 0,96g O
=> subst. organica = C2HnOm
1,86g s.o. ............ 0,72g C ......... 0,18g H ......... 0,96g O
miu .................... 24g C ................ n g H ........... 16m g O
=> n = 6 , m = 2
=> subst. org. = C2H6O2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!