👤

Un producător agricol a vândut la piață 60 kg de mere și prune și a încasat 400 lei. Știind ca el a vândut merele cu 6 lei kilogramul iar prunele cu 8 lei kilogramul, aflați câte kilograme de mere și prune a vândut producătorul.
Vreau Pas cu Pas​


Răspuns :

Răspuns:

eu cred ca problema se face prin metoda falsei ipoteze ( prin o neadevărată presupunere )

presupunem ca toate kilogramele ar costa 6 lei kg

60 kg × 6 lei kg = 360 lei daca toate kg ar fi 6 lei kg

400 lei - 360 lei = 40 lei acesta diferenta provine din faptul că unele mere au cu 2 lei in plus

8 - 6 = 2 lei

40 kg ÷ 2 lei diferenta = 20 kg prune a câte 8 lei kg

60 kg - 20 kg = 40 kg mere a câte 6lei kg

verificare 20 kg × 8 lei + 40 kg × 6 lei = 160+ 240 = 400 lei

presupunem ca toate kg ar costa 8 lei kg

2 ) 60kg × 8 lei kg = 480 lei

480lei - 400 lei = 80 lei aceasta diferenta de 80 lei provine din faptul că prune sunt cu 2 lei mai putin

8lei - 6 lei = 2 lei

80 lei ÷ 2 lei diferenta = 40 kg mere cu câte 6 lei kg

60 kg - 40 kg = 20 kg prune cu 8 lei

verificare : 40 kg × 6 lei kg +20kg × 8 lei kg = 240+ 160 = 400 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari