👤

Andrei cumpara de la piata 5kg de piersici pentru care platesc 35 lei.Care ar fi costul a 7kg de piersici?​

Răspuns :

Răspuns : 49

Explicație pas cu pas: daca 5 kg = 35 lei, 1kg = 35/5 = 7, iar 7 kg vor fi 7*7 = 49

Răspuns:

7kg de piersici=49 lei

Vezi imaginea ELENAPALADE4019