👤

1. Un kilogram de cozonac costă cât 3 kilograme de bezele. Maria cumpără 4 kg de bezele și un
cozonac de 2 kg, plătind în total 70 de lei. Cât costă 1 kg de cozonac? Dar 1 kg de bezele?​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1 kg cozonac = 3 kg bezele

4kg bezele ......... 2 kg cozonac .......... 70 lei

4 kg bezele ......... 2 * ( 3 kg bezele) ....... 70 lei

4 kg bezele .......... 6 kg bezele ......... 70 lei

10 kg bezele .......... 70 lei

1 kg bezele = 70lei: 10

>1 kg bezele = 7 lei

3 kg bezele = 7 * 3 = 21 lei

>1 kg cozonac = 21 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari