👤

Dacă 5 kg de portocale costă 20 RON Cât va costa 3 kg de portocale​

Răspuns :

Răspuns:

20:5=4 lei costa un kilogram de portocale

3*4=12 lei

Explicație pas cu pas:

5kg.............20ron

1kg..............20:5=4ron

3kg..............4×3=12ron

raspuns=12 ron