Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
„Pentru
3 caiete și 4 pixuri, Alin a plătit 24 de lei. Pentru 5 caiete și 4 pixuri de același fel, Sara a plătit 32 de lei. Câți lei costă un caiet și câți lei costă un pix?”
El își amintește că trebuie să folosească metoda comparației,
3 caiete...........4 pixuri.................24 lei
5 caiete...........4 pixuri.................32 lei
dar a uitat o parte dintre paşii ce trebuie parcursi. Ajută-l pe Victor, răspunzând la întrebările de mai jos:
a) De unde apare diferenta dintre sumele plătite de cei doi copii?
Sara a cumparat 2 caiete in plus fata de Alin.
b) Cât este această diferență?
32 lei - 24 lei = 8 lei
c) Câți lei costă un caiet?
8 lei : 2 = 4 lei
d) Cât plătește Alin pentru 3 caiete? 3 x 4 lei = 12 lei
Dar pentru 4 pixuri? 24 lei - 12 lei = 12 lei
e) Câți lei costă un pix?
12 lei : 4 = 3 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!