Răspuns :
Răspuns:
Cat costa 1 kg de pere?
90÷18=5 lei
Cat costa 16 kg de pere?
16×5=80 lei vor costa 16 kg de pere
Răspuns:
18kg...........................90lei
16kg...........................X lei
X=(19*90):18=1440:18=80lei
sau
aflam cat costa 1kg de pere
90:18=5lei
aflam cat costa 16 kg
16*5=80lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!