👤

daca 6 kg de portocale costa 24 lei atunci 8 kg de portocale de acelasi fel costa:

Răspuns :

Răspuns:

1kg=24:6

1kg=4lei

8kg=4*8

8kg=32

Răspuns:  24 : 4 = 6 ( 1 kg portocale )

                 6 x 8 =  48 ( 8 kg portocale )

Explicație pas cu pas: