Răspuns :
Răspuns:
8 kg de piersici............... 27 kg de mere .......... 129 lei
8 kg de piersici................18 kg de mere ......... 102 lei
--------------------------------------------------------------------------------
/ 9 kg mere=27 lei=>m=27:9=>m=3 lei costa un kg de mere
8p+27·3=129
8p=129-81
p=48:8=>p=6 lei costa un kg de pere
Răspuns:
8 kg p....18 kg m.....102 lei
8 kg p.....27 kg m....129 lei
_____________________
27-18 kg m =129-102 lei
9 kg m=27 lei
1 kg m =27:9
1 kg m = 3 lei
18×3=54 (18 kg m)
8 kg p...54 lei km m ....102 lei
8 kg p=102-54
8 kg p=48
1 kg p=48÷8
1 kg p =6
Sper că te am ajutat și că e de folos!
Coronița?☆
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!