Răspuns :
Răspuns:
notăm prețul unui kg de mere cu "m"
5m=20lei putem împărți relația la 5 pentru a afla un singur m deci
m=4 lei
și problema cere 9m=?
dacă m=4 lei atunci 9m va fi 4(prețul unui kg) •(ori) 9(numărul de kg pe care trebuie să aflăm)
9•4=36
deci 9m=36
Sper că te-am ajutat
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!