👤

daca 5 kg de pere costa 20 de lei , cat costa 9 kg de pere?​

Răspuns :

Răspuns:

36 pentru ca împărți 20 la 5 și apoi înmulțește rezultatul cu 9

Răspuns:

20:5=4( costa un 1 kg de pere)

4×9=36(9 kg de pere costa)