👤

Ana a cumparat 5 kg de cirese si a platit 15 lei. Cati lei plateste Mihai pentru 3 kg?
REPEDE VA ROOOG!!!


Răspuns :

1.Cat plateste Mihai pentru un kilogram?

  15:5 = 3 (kg)

2.Cati lei plateste Mihai pentru 3 kilograme?

   3 x 3 = 9 (kg)

R: 9 kg

Răspuns:

15:5= 3 lei 1 kg

3 kg x 3 lei= 9 lei Mihai

.........