👤


Mădălina cumpără 4 prăjituri şi 6 sucuri plătind 42 de lei, iar Beatrice
cumpără 4 prăjituri şi 8 sucuri plătind 52 de lei. Câți lei costă o prăjitură?
dar un suc? prin metoda comparatiei​


Răspuns :

Răspuns:

4 p......................6s.........................42 lei✔

4p.......................8s.........................52lei✔

8-6=2 sucuri✔

52-42=10 lei (costa 2 sucuri)✔

10:2=5 lei(un suc)✔

6x5=30 lei (6 sucuri)✔

52-30=12 lei (4 prajituri)✔

Explicație pas cu pas:

sper ca te-ma ajutat

Bafta