Răspuns :
Răspuns:
7Z+3F=23
4Z+3F=17
________
Z,F=?
________
7Z+3F=23
/-
4Z+3F=17
_________
3Z=23-17
3Z=6/:3
Z=2
4×2+3F=17
8+3F=17
3F=9/:3
F=3
B) Grădinița a cumpărat->18Z și 23F
1kg de Z-> 9lei
1kg de F-> 9-1lei (8lei)
Cât a cumpărat grădinița in total?
9×18+8×23=162+184=346
Răspuns final: 346 lei
Explicație pas cu pas:
MAI ÎNTÂI AM SCRIS RELATIILE NOTÂND FAINA CU LITERA F SI ZAHARUL CU LITERA Z. APOI AM SCĂZUT DIN 7Z+3F=23 RELATIA A DOUA SI A REIEȘIT CA Z=2. APOI L AM AFLAT PE F PRIN RELATIA CU NUMĂRUL DOI SI DUPĂ ACEEA AM CALCULAT CAT A PLĂTIT GRĂDINIȚA IN TOTAL. SPER CA AI ÎNȚELES! MA BUCUR CĂ TE POT AJUTA!
**SEMNELE ACELEA CU SEMNUL SLASH (/) ÎNSEAMNĂ CA AM SCĂZUT, ADUNAT, ÎNMULȚIT, ÎMPĂRȚIT O RELATIE LA CEALALTĂ.
Răspuns:
7z......3f......23 kg
4z......3f......17 kg
scad cele 2 relatii si obtin 3z=6 kg,
o punga cu zahar=2kg
4z=4*2kg=8 kg
8 kg....3f......17kg
3f=17-8=9 kg
o punga cu faina =3 kg
gradinita a cumparat 18*2kg+23*3 kg= 36 kg + 69 kg= 105 kg
36*9+69*8=324 lei+ 552 lei=876 lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!