Răspuns :
Răspuns:
1 kg de vinete=3lei
1 kg de ardei=2lei
Explicație pas cu pas:
5v...3a...21lei |×3
3v...2a...13lei |×5
15v 9a 63lei
15v 10a 65lei
scadem relatia
1a=2lei
3v+2×2=13lei
3v=9 lei
v=3
Răspuns:
Notam: a=vinete b=ardei
3a+2b=21 2a+3b=19
a=(21-2b)/3 înlocuim in a doua
ecuație
2(21-2b)/3+3b=19 amplificat cu 3( sa scapam de împărțire )
42- 4b+9b=57
5b=57-42=15
b=15/5=3 lei (ardei)
a=(21-2×3)/3=(21-6)/3=15/3=5 lei (vinete)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!