👤

mama a cumpărat într-o zii 5 kg de vinete și 3kg ardei plătind 21 lei și în altă zii a cumpărat 3 kg de vinete și 2 kg ardei plătind 13 lei.cat costă 1kg vinete și cât costă un kg ardei.​

Răspuns :

Răspuns:

1 kg de vinete=3lei

1 kg de ardei=2lei

Explicație pas cu pas:

5v...3a...21lei |×3

3v...2a...13lei |×5

15v 9a 63lei

15v 10a 65lei

scadem relatia

1a=2lei

3v+2×2=13lei

3v=9 lei

v=3

Răspuns:

Notam: a=vinete b=ardei

3a+2b=21 2a+3b=19

a=(21-2b)/3 înlocuim in a doua

ecuație

2(21-2b)/3+3b=19 amplificat cu 3( sa scapam de împărțire )

42- 4b+9b=57

5b=57-42=15

b=15/5=3 lei (ardei)

a=(21-2×3)/3=(21-6)/3=15/3=5 lei (vinete)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari